TK Boltuka

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Naše akce Tábory
Tábory

Tábor 2015

Email Tisk PDF

Po dlouhé cestě vlakem, autobusem a posledním úseku po vlastních nedorazily letos děti na tábor, ale na archeologické naleziště, kde je již první den čekal významný nález tajemné desky. Ukázalo se, že se jedná o zašifrovanou cestu k zatím neznámé hrobce faraona Tepfyse. Ale kdo byl vůbec Tepfys?

Než mohly skupinky začít tuto záhadu řešit, musely se na výzkum důkladně připravit. Hned druhý den se tedy děti i vedoucí pustili do zušlechťování naleziště a také poznávání okolí. Potom jsme se přenesli do minulosti, abychom lépe poznali život ve starověkém Egyptě a zjistili, kdo byl tajemný Tepfys. Hned třetí den dopoledne jsme si vyzkoušeli každodenní život rolníků v Egyptě, který ovšem již odpoledne přerušila válka mezi faraony, kvůli které nebozí rolníci upadli do otroctví. 4. den tedy hned ráno dostali okovy a pracovali. Počasí v Novohradkách bylo tomu egyptskému velmi podobné, proto se hrály veselé pouštní hry a odpoledne se vyrazilo na Jiřičák vykoupat se. Večer se začalo s přípravou velkého turnaje v ringu. 5. den se otroci pokusili utéct, takže se plížilo, kreslila mapa, hrál dračák a schovávalo se v lese. 6. den jsme vyrazili na výlet. S malými šli Jenda, Matěj a Michal a pohybovali se někde u Jiřičáku (zdroje se pořád nemohou shodnout, zda původní cestu přeplánovali nebo se prostě ztratili), se středními šli Zuzka, Honzík a Brába a šli na Huťák, Janovky a Jiřičák a s největšími šli Míra s Martinem a prošli se až na Zlatou Ktiš. Utíkající otroky ale faraon dopadl, proto je 7. den čekal běh s handicapem a sbírání borůvek na královskou tabuli. Konečně se také změnilo počasí, takže odpoledne se hrály hry v jídelně a večer se konala tradiční Miss skupinka, kde každé dítě plnilo jiný úkol. Znovu se zpívalo, promenádovalo v šatech a vůbec, akce se velmi vydařila. Tepfys a děti už se báli, že budou otroky po zbytek života, faraon ale umřel a všichni byli propuštěni. Celé dopoledne 8. dne tak bylo zasvěceno pohřbívání faraona a seznámení se s egyptským posmrtným životem. Vrcholem balzamování potom bylo vyrábění mumií z toaleťáku, bez kterého si nejde tábor v egyptském stylu představit. Večer se konečně konal turnaj! Vrcholem přestávkového programu bylo vystoupení roztleskávaček, ve VIP sektoru se objevily slavné královny Nefertiti a Kleopatra, které s sebou měly dokonce zlatou kreditní kartu! Všichni se potom mohli při sledování napínavé hry cpát nakrájeným ovocem z papírových kornoutků. 9. den se hrálo plno her, kterými si skupinky měly naklonit místní bohy – přemlouvání bohů, nahánění bohů (lišky), vaření čaje…

Když se podařilo všechny bohy sehnat, mohla bt 10. den zahájena Olympiáda, po které následovala šiškovka a šátky. Během těchto bojů se Tepfys vyznamenal, proto se měl po letech v otroctví stát plnohodnotným občanem. Jenže plnohodnotný občan potřebuje občanský průkaz, k jehož získání vede trnitá cesta přes úřady. 11. den tedy patřil trnitým cestám za novým životem. 12. den se pokračovalo další kopou her, tentokrát se hrály čísla na palici, stavěly se přístřešky a přenášení zboží. 13. den se Tepfys konečně dostal do hlavního města egyptské říše, toho času Trhovek. Na výlet se šlo nejprve hromadně, po zastávce na Žumberku, kde jsme přes počáteční odpor paní průvodkyně absolvovali prohlídku, se skupinky rozdělily a do Trhových Svinů pokračovaly každá po svých. Přitom musely vytvořit kytici, vyfotit skupinové selfíčko a splnit plno dalších záludných a vypečených úkolů. Nakonec jsme se hromadně vrátili přes Benešov. 14. den jsme si zahráli zvětšenou verzi deskovky Ramses II., sbírali borůvky a potom nastal dlouho očekávaný Souboj rádců. Rádce čekalo několik disciplín, např. snědení překvapivé mňamky, podojení podrádce, výdrž na hrazdě atp. Zvítězila nakonec Eliška, na druhém místě se umístil Vojta a o třetí a čtvrté místo se podělily Barča a Manku, kterou v běhacích disciplínách zastupovala Míša. Večer jsme se vydali přespat do připravených přístřešků. Někdy v té době se děti vrátily z dávné minulosti zpátky do archeologického tábora a dokonce se jim podařilo najít tajemnou hrobku! Až na to, že to nebyla ta správná a naše milé archeology stihla krutá kletba a 15. den se všichni probudili úplně šílení. Proto si hned po snídani střihli tradiční kolečko bláznů, potom se nabalili do všeho oblečení, které v kufru našli a i další hry byly inspirovány jejich snahou se z prokletí vymanit. To se jim naštěstí podařilo a 16. den už se tedy mohli vydat do hrobky faraona Tepfyse. Celý den zjišťovali, kam je tajemná deska zavede a odpoledne konečně vyrazili směrem u Uhlišťáku. Za rybníkem v lese opravdu děti našly dveře pokryté hieroglyfy a uvnitř byla samotná mumie a velké poklady! Po návratu následoval  ještě nástup a slavnostní oheň.

Poslední den se ještě vyhlásily výsledky jednotlivců a denice a pak nezbývalo než si sbalit a uklidit a vyrazit autobusem zpět do Prahy.

Vedoucí
Ježek - hlavas
Madla - kuchyně a zdravotnice
Grimásek - kuchyně a hospodaření
Matěj - učedník v kuchyni
Jirka - program
Brába - vedoucí dne
Michal - vedoucí dne
Martin - vedoucí dne
Honzík - vedoucí dne
Karča - pomoc při programu
Zuzka - pomoc při programu
Míra - pomoc při programu
Jenda - zdravotník učedník
Šárka - zdravotnice učednice a pomoc při programu 

Co se do zápisu nevešlo?

Podle hlasování na nástěnce jsou nejoblíbenější jídla ovocné knedlíky a kajenské kuře, potom také výpečky, rajská a buchtičky se šodo.

 

Tábor 2013

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Letošní tábor, tentokrát ve znamení starého Řecka, začal tradičně srazem na Hlaváku. Vlak jel přímo do Kaplice, kde čekal objednaný autobus, takže děti dorazily na tábořiště poměrně brzo. K jejich velké radosti jsme je tedy zapojili do dostavování tábora. Po večeři přišla na řadu první scénka, při které děti shlédly příběh trojského královského páru, který věštba donutila odložit do hor syna Parida.
 dsc_0356_1

Scénka pokračovala druhý den (30.6.) po snídani. Na Olympu se konala velká svatba, kam však nebyla pozvána bohyně sváru Eris. Ta se rozhodla pomstít vskutku rafinovaným způsobem a vhodila mezi bohyně Héru, Athénu a Afroditu jablko s nápisem Té nejkrásnější. Po dlouhém boji získala jablko bohyně Afrodita, která slíbila Paridovi ruku krásné Heleny, kterou neopakovatelným způsobem ztvárnila Madla. A tak začala trojská válka i náš tábor.
 dsc_0390_1

Aktualizováno Středa, 18 Září 2013 10:25 Celý článek...
 

Byl to ten slavný den.....

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
První část stavění proběhla již o víkendu 14-16.6. To se prováděla "hrubá" práce, kopání latrin, příprava dřeva a další činnosti.
Díky všem zůčastněnímUsmívající se
A hned další víkend začlo to hlavní, viditelné stavění.

dsc_0264

Aktualizováno Čtvrtek, 27 Červen 2013 18:58 Celý článek...
 

Tábor ve službách Francise Drakea

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 6
NejhoršíNejlepší 

Pátek 1.7.

Stejně jako v předchozích letech začal tábor srazem v brzkých ranních hodinách na autobusáku na Knížecí. Odtamtud se děti pod Vaškovým dohledem dopravily do Českého Krumlova. Tam si chvíli hráli na hřišti, potom následoval přesun busem do Kaplice a odtamtud do Bělé. Po cestě z Bělé překvapil děti důstojník na obchodní lodi Francis Drake, který je nalákal na obchodní loď. Společně dorazili do tábora, ale než stihli odejít na procházku po okolí, začalo pršet. Déšť otravoval ještě další tři dny, ale o tom později.

Sobota 2.7.

První den tábora začal již tradičně dodělávkami, za které děti získávaly body pro svoje skupinky. Potom děti pomocí Křížovky zjišťovaly, jak se jmenuje loď, kam se mají nalodit.  Zbytek dne nebylo bohužel moc pěkně, takže místo dovádění na palubě obchodní lodi jsme se bavili hraním her v jídelně.

Aktualizováno Neděle, 21 Srpen 2011 13:58 Celý článek...
 

Tábor templářů 2010

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 6
NejhoršíNejlepší 

Jednoho rozpáleného červencového dne objevila skupina dětí starý a napůl zničený pergamen... Psalo se v něm o historii mocného řádu Templářů, od dob jeho založení až po...až po co, to byla otázka, která objevitele napadla...listina byla totiž poničena a poslední řádky byly nerozluštitelné. Co potkalo Templáře? Jak s tím souvisel Filip IV. Sličný a papež? Všechny otázky se daly zodpovědět pouze jediným způsobem – prožít celou historii Templářů znovu a osobně.

Po příchodu do tábora se děti ubytovaly, věnovaly se zútulňování jejich příbytků a přípravě večerního ohně. Sehrály několik kol trojnožky, vykoupaly se v potoce a na pergamen zapomněly. U ohně proběhlo rozdělení do skupinek – každé z dětí běželo podle dané barvy fáborků až do míst, kde ho očekávali rádce a další členové jeho družinky. Dopadlo to následovně:

Aktualizováno Úterý, 14 Září 2010 15:47 Celý článek...
 


Strana 1 z 3